HaagisMumm

22 aprill 2007

Haagi kasvandik

Mu käest küsiti, kas siit Haagist mõni hea laulja ka tuleb. Täna käisin Dr Anton Philiszaalis, kus kontserdi esimeses pooles laulis Eva Maria Westbroek Straussi nelja viimast laulu. Teises pooles mängis Residentie Orkest (dirigent Claus Peter Flor) Schuberti 9. sümfooniat.
See laulja õppis kunagi sama õpetaja juures, kus minagi nüüd olen. Nagu suured hääled ikka, maadles ta siis kõige elementaarsemate asjadega. Nüüd aastaid hiljem sillerdab ta hääl mureta üle orkestri ja naine ise taltsutab lohejaid fraase nagu ei miskit.

Sel hooajal kuulasin Schuberti 9. sümfooniat teist korda. Nüüd meeldis see mulle hulga rohkem, mitte küll esitus, aga muusika ise. Prantsuse orkestri lähenemine oli kuidagi rafineeritum ja konkreetsem.
Straussi laule olen ma ilmselt kunagi kuulanud, aga ikka veel ei suutnud ma sealt seda võlu üles leida. Minu viga on see, et kuulan liialt palju meloodiat, Straussi puhul peab ilmselt tähelepanu rohkem vertikaalile tõmbama. Samas Rebecca lihtsalt jumaldab seda tsüklit. Ta juhtus seda ise mängima. Tihti ongi nii, et esmapilgul ei tundu lugu midagi erilist, ent kui sellesse veidi süüvida ja tausta uurida, avastad palju põnevat.