HaagisMumm

02 aprill 2008

Eric Mentzel

Ma olen viimase aja põnevaimast asjast üldse kirjutamata jätnud. Eelmisel nädalal oli Eric Mentzeli meistriklass, kus ta andis näpunäiteid 13. sajandi pranstuse muusika esitamiseks. Põhiliselt tegelesime Montpellier' koodeksi motettidega. Mind panid hämmastama motettide tekstid. Need pole sugugi nii vagad ja pimedad kui ajalootundides kujutada püüti. Need tekstid on vägagi teravad, rikkad ja paiguti lausa brutaalsed. Pole ka imestada, sest nende lugude autoriteks/viljelejateks olid ju tudengid. Tüübid läksid kirikust otse kõrtsi ja panid just lauldud koraalijupile mõne nurjatu rea juurde.
Ma laulsin kahe ansambliga kokku viis lugu. Seda on päris palju. Enne kursust planeerisime ise proove ja mu graafik läks päris tihedaks. Aga just taolised kiired ajad annavad mulle kindlustunnet.
Üks lugu oli kahe plokkflöödiga. Seal keerasime vindi üle ja flöödid improviseerisid kolmanda hääle juurde. Tänapäeva noodimaterjaliga seda naljalt ei tehta (viimasel ajal küll rohkem), toona oli see aga asjade loomulik käik.
Michaela ja Lilithiga laulsime vokaalselt rohkem nõudvaid asju: ühe Montpellier' moteti, ühe Machaut' ja ühe de Vitry loo. Väga mõnus on laulda inimestega, kes saavad oma partii kiiresti selgeks, kes suudavad häälestada ja kel on muusika kohta oma arvamus. Igas proovis oli moment, kus mõtlesin, et ohoo, seda peaks ju ka vaatama.
Kontsert oli kogu asja juures kõige nukram, sest mingi kole viirus viis mult hääle. Lavale ma ikka läksin, aga muusika ja esinemise nautimiseni ma seekord ei jõudnud.
Tore on see, et see õpetaja tuleb järgmisel aastal tagasi ja siis ootavad juba uued üllatused.